2011. május 28., szombat

Hogyan néz ki a passzívház?



A passzívház megjelenésében nem feltétlenül tér el egy szokványos lakóépülettől, lehet hagyományos vagy akár minimalista stílusú, de a tervezés során mégis szükséges követni néhány alapelvet:
  • -      legyen sok üvegfelület a déli oldalon, hogy hasznosítani tudja a napsugárzás hőjét
  • -      észak felé nézzen zártabb homlokzattal, így a kevés ablakfelületen nem vész el túl sok hőenergia télen
  • -      a kiváló hőszigetelő képesség elérése érdekében a falai vastagabbak az egyébként megszokottnál
  • -      a lehűlő felület csökkentése érdekében érdemes kerülni a sok ki-be ugró formát, ami kompakt épülettömeget eredményez
  • -      az ablakok árnyékoló szerkezettel vannak ellátva, hogy ne melegedjen fel a ház túlságosan a nyári hónapokban

2011. május 27., péntek

Miért jó nekünk a passzívház?

A passzívház legfontosabb jellemzője, hogy (szinte) nem fogyaszt energiát. Elnevezése abból fakad, hogy az épületen belül a normális napi tevékenységek közben fejlődő hőenergiát benntartja, így elenyészően kevés fűtéssel is marad a belső levegő hőmérséklete. Hogy mi minden termel hőt egy lakáson belül? - vasaló, lámpák, sütő, mosógép, laptop, sütő, de nemcsak a berendezések, de mi magunk is. A passzívház rendkívül jó hőszigetelő képességével, légzáró szerkezeti megoldásaival és a belső hőt visszanyerő szellőzö berendezésével lehetővé teszi, hogy a fűtéshez külső energia bevitelére csak a leghidegebb napokban legyen szükség. Mindezeknek köszönhetően a fűtésszámla csak töredéke egy hasonló méretű átlagos házéhoz képest.

Mi a passzívház?





Sokan hallották már ezt a fogalmat, de nem mindenki tudja, hogy pontosan mit is takar.
A passzívház többnyire családi ház, de ma már egyre több társasház, óvoda, iskola és irodaépület is passzívházként épül meg főleg Németországban, Ausztriában és Svájcban. Lényege, hogy nem aktív módon, külső energiaforrással fűtjük, hanem az épületen belül egyébként is keletkező hőt használjuk fel a szükséges hőmérséklet megtartására. Ehhez természetesen más módon kell a házunk egyes szerkezeteit kialakítani, de életmódunkra ez nagyon csekély mértékben lesz hatással.
Tehát a passzívház télen kinn tartja a hideget, nyáron a meleget, így a házon belül mindig kellemes lesz a klíma alacsony energia-felhasználással.